ZOBACZ MENU I ZAMÓW

61 639 0 639 kontakt@goko.com.pl
Search
Japonia

O Japonii

Nazwa Japonia składa się z dwóch chińskich ideogramów: Ni (słońce) i hon (początek, źródło), a Nihon (Nippon) często tłumaczy się jako ``Kraj Wschodzącego Słońca``.

Japonia to kraj wyspiarski, leżący w Azji Wschodniej. W jego skład wchodzi około 4000 wysp o zróżnicowanej wielkości, a cztery główne wyspy stanowią większość powierzchni kraju i są to: Honsiu, Kiusiu, Sikoku, Hokkaido.

Japonia usytuowana jest w jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie i wulkanicznie regionów świata, stąd też często występują tu trzęsienia ziemi, a nawet zdarzają się tsunami. Aż 10 % wszystkich trzęsień ziemi występuje na terytorium Japonii. Notuje się tutaj do 5000 wstrząsów w ciągu roku, z tego około 1000 jest odczuwalnych dla ludzi. W Japonii znajdują się 32 czynne lub drzemiące wulkany. Najwyższy szczyt Japonii, to również wulkan, jednak drzemiący. Jest to kraj, który uznaje się za jeden z najbardziej wulkanicznych na świecie. Na terenie Japonii znajduje się około 20 tys. gorących źródeł. Największe skupiska źródeł występują na Hokkaido, Kiusiu i Honsiu.

Około 80% terytorium Japonii zajmują wyżyny i góry. Najwyższe pasma górskie znajdują się na wyspie Honsiu.

Wyspy japońskie leżą w trzech strefach klimatycznych: umiarkowanej, podzwrotnikowej i zwrotnikowej. Klimat kraju kształtuje się inaczej na poszczególnych wyspach, ale jest wyraźnie zróżnicowany na cztery pory roku.

Japonia charakteryzuje się największą na świecie gęstością zaludnienia na 1 km². Dla całego kraju liczba ta wynosi 342, a dla stolicy kraju Tokio aż 6 038 osób na 1 km². Najbardziej zurbanizowaną częścią Japonii jest jej wybrzeże, a szczególnie południowe brzegi Honsiu. Jest to też obszar najbardziej rozwinięty przemysłowo i rolniczo. Ze względu na duże oddalenie od stolicy i innych dużych miast, najspokojniejszymi rejonami jest Hokkaido i Sikoku.

Największym miastem Japonii jest Tokio. Oficjalnym językiem kraju jest język japoński. Japończycy charakteryzują się najdłuższym przeciętnym okresem życia na świecie. Dla mężczyzn wynosi on prawie 80 lat, a dla kobiet 86,5 roku . Kraj nie posiada oficjalnej religii, Japończycy kultywują wierzenia zarówno buddyjskie, jak i rodzime – shintoistyczne. Odsetek chrześcijan w japońskim społeczeństwie wynosi ok. 1% i są to w większości protestanci.

Nazwa Japonia składa się z dwóch chińskich ideogramów: Ni (słońce) i hon (początek, źródło), a Nihon (Nippon) często tłumaczy się jako “Kraj Wschodzącego Słońca”. Japońska flagę nazywa się hi-no maru (“krąg słoneczny”) albo nisshoki (“flaga ze wschodzącym słońcem”). Japonia nie posiada również oficjalnego godła. W sytuacjach, gdy godło jest niezbędne, Japończycy posługują się herbem cesarskim – złocistą chryzantemą o szesnastu płatkach. System polityczny Japonii to monarchia konstytucyjna, lecz Cesarz pełni głównie funkcje reprezentatywne i ceremonialne. Jest on “symbolem państwa i jedności jego obywateli”, lecz nie ma władzy wykonawczej.


Poznaj tajniki japońskiej sztuki kulinarnej i zapisz się na kurs sushi!

GOKO Restauracja Japońska od początku swojego istnienia postanowiła zarażać i dzielić się swoją pasją. Pasją do Kraju Kwitnącej Wiśni i jego kultury, a także wielowiekowej tradycji przygotowywania sushi. Dotknij i posmakuj prawdziwej japońskiej sztuki kulinarnej i zapisz sie na kurs sushi do naszej zaprzyjaźnionej Akademi Gotowania The Best Food gdzie poznasz tajniki przygotowywania tradycyjnego japońskiego sushi.