ZOBACZ MENU I ZAMÓW

61 639 0 639 kontakt@goko.com.pl
Search
Hashi

Hashi

Jak jeść pałeczkami?

Spożywając sushi należy używać specjalnych pałeczek, wykonanych z niewypolerowanego drewna, zwanych hashi. Warto wiedzieć o nich kilka istotnych faktów.

Jak posługiwać się pałeczkami:

Umiejętność ta nie jest taka trudna i skomplikowana, na jaką wygląda dla niewtajemniczonych. Zwłaszcza, że istnieją dwa sposoby posługiwania się tego rodzaju sztućcami.

Pierwszy sposób – typowo chiński. Pałeczkę ujmujemy w dłoń w taki sposób, że węższy jej koniec spoczywa na czwartym palcu. Szerszy koniec opiera się na dłoni i przytrzymywany jest swobodnie opierającym się na niej kciukiem. W ten sposób jest ona zupełnie nieruchoma.

Drugą pałeczkę ujmujemy w dłoń podobnie jak długopis. Węższy koniec trzymamy kciukiem, palcem wskazującym i trzecim palcem. Szerszy koniec pałeczki opiera się swobodnie na górnej części palca wskazującego. Pałeczka ta jest ruchoma. Obie pałeczki powinny być ułożone w jednej płaszczyźnie. Ruchomą pałeczką poruszamy w kierunku pałeczki stabilnej i chwytność ćwiczymy na ziarenku ryżu (sic!)

Jest też drugi sposób, który wydaje mi się znacznie łatwiejszy, mimo, że techniką tylko nieznacznie się różni. Jeśli skłonicie się do tego drugiego, to nie będziecie jedynymi, którzy nie hołdują chińskiej tradycji. Sposób ten sprawdza się idealnie podczas spożywania sushi.

Pałeczkę ujmuje się w dłoń w taki sposób, że węższy jej koniec spoczywa na trzecim palcu. Szerszy koniec umieszcza się w zagłębieniu dłoni, pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. Pałeczkę przytrzymuje, dość mocno opierający się na niej kciuk. W ten sposób jest ona zupełnie nieruchoma. Teraz druga pałeczka. Ujmuje się jej węższy koniec w kciuk i palec wskazujący. Szerszy koniec pałeczki opiera się swobodnie na górnej części palca wskazującego. W ten sposób ma się nad pałeczką pełna kontrolę. Obie pałeczki powinny być ułożone w jednej płaszczyźnie. Ruchomą pałeczką poruszamy w kierunku pałeczki stabilnej i próbujemy coś przekąsić, co na talerzu zaczyna stygnąć.

Najważniejsze zasady przy posługiwaniu się pałeczkami:

  • Trzymaj pałeczki przy ich końcach, nie pośrodku ani na początku,
  • Kiedy nie używasz pałeczek albo gdy skończyłeś jeść, połóż je przed sobą tak aby ich czubek był zwrócony w lewą stronę,
  • Nie wbijaj pałeczek w jedzenie, a już w szczególności nigdy nie wbijaj ich w ryż. Tylko podczas pogrzebów wbija się pałeczki w ryż, który kładzie się na ołtarzu,
  • Nie podawaj jedzenia swoimi pałeczkami bezpośrednio na pałeczki współbiesiadnika. Tylko na pogrzebach kości ciała poddanego kremacji podawane są w ten sposób od osoby do osoby,
  • Nie nabijaj jedzenia na pałeczkę,
  • Nie wskazuj pałeczkami na kogoś lub na coś,
  • Nie wywijaj zbytnio pałeczkami w powietrzu, ani nie baw się nimi,
  • Nie przenoś talerzy lub miseczek z pałeczkami,
  • Aby podzielić jedzenie na części należy wywierać nacisk na pałeczki i odsuwać je od siebie. Wymaga to sporej wprawy,
  • Jeśli już korzystałeś ze swoich pałeczek, należy użyć przeciwnych końców do nałożenia więcej jedzenia ze wspólnego talerza.

Poznaj tajniki japońskiej sztuki kulinarnej i zapisz się na kurs sushi!

GOKO Restauracja Japońska od początku swojego istnienia postanowiła zarażać i dzielić się swoją pasją. Pasją do Kraju Kwitnącej Wiśni i jego kultury, a także wielowiekowej tradycji przygotowywania sushi. Dotknij i posmakuj prawdziwej japońskiej sztuki kulinarnej i zapisz sie na kurs sushi do naszej zaprzyjaźnionej Akademi Gotowania The Best Food gdzie poznasz tajniki przygotowywania tradycyjnego japońskiego sushi.