ZOBACZ MENU I ZAMÓW

61 639 0 639 kontakt@goko.com.pl
Search
Wasabi

Czy można jesć sushi w ciąży?

Obalamy mity na temat jedzenia sushi w ciąży

Czy w ciąży można jeść sushi?

Ciąża bez wątpienia jest stanem wyjątkowym, podczas którego życie kobiety nagle się zmienia. Z dnia na dzień staje się ona odpowiedzialna za rosnącą w niej istotę. Każda kobieta, która dowiaduje się o ciąży, zaczyna zadawać sobie pytanie, co jej wolno robić, a czego nie powinna, ze względu na dobro dziecka. Jednym z pojawiających się dylematów jest kwestia prawidłowego odżywania się podczas ciąży. Jest wiele pokarmów, których spożywanie budzi wątpliwość u przyszłych matek, a wśród nich prym wiedzie pytanie, czy w ciąży jedzenie sushi jest bezpieczne.

Czy sushi w ciąży jest bezpieczne?

Wiele kobiet w ciąży wpisuje sushi na listę zakazaną, stawiając je na równi z papierosami czy alkoholem. Takie przekonanie króluje wśród przyszłych mam, szczególnie na różnych forach internetowych, na których przyszłe mamy wymieniają się poglądami i uwagami. Informację jakoby nie można było jeść sushi w ciąży powielają także przestarzałe poradniki, w których zawarta wiedza jest już nieaktualna. Jej poprawność dotyczyła okresu, kiedy to sushi było rzadko spotykane i można było je zjeść tylko w tradycyjnej, czyli surowej formie.

Surowe sushi w ciąży.

Mit związany z tym, że w ciąży nie można jeść sushi wziął się prawdopodobnie stąd, że z uwagi na zwiększone ryzyko zatrucia pokarmowego, kobiety ciężarne nie powinny jeść surowego mięsa. Zatrucie pokarmowe jest niebezpieczne dla kobiety w ciąży ze względu na ryzyko odwodnienia spowodowane biegunką i wymiotami. Kolejnym przytaczanym argumentem jest to, że w surowych mięsie i rybach istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia pasożytów. Należy jednak wiedzieć, że odpowiednie postępowanie z rybą leżące po stronie restauratorów, to gwarancja jakości i bezpieczeństwa. Przede wszystkim, należy zwracać uwagę, w jaki sposób jest przygotowywane sushi. Na bezpieczeństwo wpływa jakość kupowanych ryb, warunki obróbki i przechowywania oraz dbałość o higienę pracy na każdym etapie.

Dlaczego surowe mięso jest nie polecane w ciąży

Renomowane i szanujące się restauracje bardzo restrykcyjnie podchodzą do tematu, kupując ryby w całości, filetując je własnoręcznie i na świeżo. Ryby takie są następnie dzielone na porcje i zamrażane, co dzięki zastosowaniu niskiej temperatury, pozwala wyeliminować ewentualne bakterie z surowego mięsa. Nie można tego powiedzieć o tanich, podejrzanych knajpkach czy zestawach sushi możliwych do kupienia w supermarketach. W ich przypadku sushi nie jest przygotowywane na świeżo i nigdy nie mamy pewności z jakich składników powstało. Surowe sushi w ciąży najlepiej zastąpić sushi z rybą po obróbce termicznej. Sushi to nie tylko surowe ryby, wobec których możemy mieć wątpliwości. Kobiety w ciąży nie muszą się pod tym względem ograniczać, ponieważ mogą zdecydować się na każdy inny rodzaj tej japońskiej potrawy.

Sushi w ciąży – jakie wybrać?

Najbezpieczniejsze dla kobiety w ciąży będą następujące rolki:
– sushi z pieczoną rybą
– sushi z grillowaną rybą
– sushi z wędzoną rybą,
– sushi w tempurze,
– sushi wegetariańskie i wegańskie.
Wszystkie z wymienionych powyżej są całkowicie bezpiecznym rodzajem sushi dla kobiet w ciąży ze względu na wyeliminowanie surowych produktów i zastąpienie ich rybami i owocami morza poddanymi obróbce termicznej.

Dieta w ciąży i sushi

            Dieta w ciąży jest szczególnym sposobem odżywiania się, podczas którego należy uwzględniać w jadłospisie zwiększone zapotrzebowanie na większość składników pokarmowych. W tym wyjątkowym dla kobiety okresie, powinno się dostarczać organizmowi odpowiednie ilości żelaza, kwasu foliowego, witaminy B12, D, A, magnezu, jodu i kwasów Omega-3.
Warto nie rezygnować z sushi w ciąży, ponieważ jest to jedna z najzdrowszych potraw, a bogactwo dobrych jakościowo ryb gwarantuje przyszłej mamie i jej dziecku pełnowartościowy posiłek obfity w tak ważne dla rozwoju płodu mikro i makro elementy. W ciąży zalecane jest częstsze jedzenie ryb od mięsa, a sushi może być doskonałą alternatywą.

Sushi – źródło kwasów OMEGA-3

Wykorzystywane w sushi tłuste gatunki ryb morskich, to najlepsze źródło kwasów z rodziny Omega-3. Ich prawidłowy poziom wpływa na obniżenie ryzyka przedwczesnego porodu i zwiększenie masy urodzeniowej dziecka. Ponadto odpowiedzialny jest za budowę układu nerwowego i siatkówki oka płodu. Pozostałe główne składniki sushi czyli ryż i glony nori dostarczą przyszłej matce źródło łatwo przyswajalnej energii, witaminę B oraz jod niezbędny w prawidłowym funkcjonowaniu i rozwoju tarczycy i produkujących przez nią hormonów, zarówno matki jak i dziecka.

Sushi dla kobiety w ciąży

Jeśli kobieta w ciąży lubi sushi, nie należy go sobie odmawiać, ponieważ jak widać jest ono zdrowym, lekkostrawnym i pełnowartościowym daniem. Jednak dla uniknięcia ryzyka zatrucia, zaleca się wybór rolek, które nie mają w swoim składzie surowej ryby. Obecnie wybór w restauracjach jest naprawę duży i nie trzeba rezygnować z przyjemności jedzenia sushi w ciąży. Dla pewności warto poinformować obsługę restauracji, że przygotowane sushi będzie spożywać kobieta w ciąży, a na pewno przyłożą jeszcze większą wagę do przygotowania posiłku.